Sauny wykonuje się najczęściej z paneli lub z bali drewnianych. Saunę można wykonać prawie w każdym pomieszczeniu wewnątrz lub również jako niezależna konstrukcja zewnętrzna. Do budowy saun stosuje się świerk skandynawski, jodłę kanadyjską, cedr lub osikę. Na wyposażanie wewnętrzne stosuje się drewno o niskim współczynniku przenikalności cieplnej takie jak osika czy abaschi.
Sauna sucha
Ten typ sauny charakteryzuje się tym, że w pomieszczeniu sauny panuje temperatura od 60°C do 120°C a wilgotność powietrza jest niska i zawiera się w zakresie od 5 do 20%. Temperatura jest bardzo wysoka zaś powietrze suche. Warunki panujące w saunie suchej sprawiają, że przebywająca w niej osoba szybko się poci ale jednocześnie skóra bardzo szybko wysycha.
Sauna infrared
Źródłem ciepła w saunie Infrared jest energia podczerwona, która ogrzewa bezpośrednio ciało, a nie powietrze. Temperatura w tego typu saunie to 30-60 st C. Jest bezpieczna dla układu sercowo-naczyniowego, więc mogą z niej korzystać osoby starsze i mające kłopoty z układem krążenia.
Sauna aroma
W saunach parowych o niższej temperaturze 50-65 st. C i wilgotności poniżej 72%, można zastosować również olejki aromatyczne lub różnego rodzaju mieszanki ziołowe. Taki klimat w saunie pomaga się zrelaksować, wpływa korzystnie na cały organizm a zwłaszcza na skórę poprawiając jej wygląd, oczyszczając, poprawiając krążenie krwi. Sauny parowe o niższej temperaturze proponowane są osobom, które nie lubią zbyt wysokiej temperatury lub ze względów zdrowotnych jest to dla nich nie wskazane.