Są ludzie, którzy czują się dopiero wtedy dobrze, gdy zrobią sobie przerębel w lodzie i wezmą prawdziwie odświeżającą kąpiel. O wiele częściej mamy jednak pragnienie kąpać się w ciepłej wodzie. Czy woda w basenie ma mieć 22 czy 28 stopni C, to indywidualna sprawa każdego. Jakie więc są możliwości, by to osiągnąć W przypadku basenu, który jest wykorzystywany tylko w lecie, powinno wystarczyć ogrzewanie pompą ciepła i promieniami słonecznymi. Ale w naszej szerokości geograficznej, to nie wystarczy! Należy zatem ogrzewanie słoneczne traktować, jako wspomagające główne ogrzewanie basenu. W instalacjach basenowych montuje się najczęściej wymiennik ciepła współpracujący z piecem C.O. lub elektryczne podgrzewacze wody. Ogrzewanie basenu jest konieczne w przypadku basenów halowych.
Wymienniki ciepła
To elektryczne urządzenia, wykorzystujące energię cieplną w powietrzu do podgrzania wody w basenie. Do przeprowadzenia tego procesu służy specjalny wymiennik, znajdujący się wewnątrz urządzenia. Pompa ciepła pobiera o wiele mniej energii elektrycznej, niż typowy podgrzewacz wody. Jej sprawność określa współczynnik COP, który im wyższy, tym lepiej.
Elektryczne podgrzewacze wody
Idealne rozwiązanie dla małych basenów i wanien. Działanie podobne jak przy wymienniku, jednak zamiast wężownicy znajduje się tu element grzejny. Podczas eksploatacji podgrzewacza, należy zwrócić uwagę, aby element grzejny nie uległ uszkodzeniu. Przyczyniają się do tego: duża zawartość wapnia w wodzie, duża ilość środków dezynfekujących, złe podłączenie zarówno od strony elektrycznej, jak i hydraulicznej. Zaleca się stosowanie tego rozwiązania, gdy nie można zastosować innego. Koszty eksploatacji są wysokie.
Kolektory słoneczne
Płyty i maty z tworzywa instalowane są na dachu lub na ziemi. Pompa filtra włącza wodę do kolektorów, gdzie ta zostaje ogrzana. Jeżeli słońce nie świeci, przepływ wody do kolektorów zostaje odłączony za pomocą specjalnego zaworu. Ważne jest dokładne dobranie ilości płyt kolektorowych do wielkości basenu.